Bacalhau: Ryba, po které šílí celé Portugalsko

Co vám doporučí místní, když budete v restauraci žádat nějakou typickou portugalskou specialitu? Bude to jednoznačně jedna z pochoutek připravených z bacalhou, tresky, do které se Portugalci zamilovali a vytvořili si z ní na 365 receptů. Zdá se tohle číslo neuvěřitelné? S trochou nadsázky se dá říct, že receptů mají tolik, aby skalní přívrženci této pochoutky, měli na celý rok vystaráno. Můžou si ji tak uvařit každý den na jiný způsob! 

Čerstvou rybu ale dostanete na talíř jen zřídka. Mnohem častěji se setkáte s jídlem připraveným z vysušené a solené tresky, která přímo k názvu odpovídá. Před úpravou do pokrmu se takhle upravená ryba musí nejprve naložit do vody a to až na 24 hodin. Určitě ji nepřehlédnete ani v supermarketu. Jedná se o obří nasolenou pochoutku, která bývá naskládána v boxech v supermarketech poblíž ostatních plodů moře. Na pohled nevypadá nijak vábně, ale na talíři ji určitě stojí za to vyzkoušet!

Zatím jsem vyzkoušela jen 3 možné úpravy.

Bacalhau fresco (čerstvá ryba)

V jedné hogo fogo restauraci jsem ji měla čerstvou. Byla dobrá, ale ne že by mi přišla nijak výrazná mezi istatními rybami, které jsem kdy ochutnala. Bylo jí hodně a masíčko z ní bylo úplně běloučké a měkké. Vadily mi kosti, kterých má rybka docela dost a člověk si tak každé sousto musí pořádně rozmyslet. Ostatně jako u všech tresek.

Salada de Bacalhau (Salát z tresky)

Další jídlo s bacalhou byl typický portugalský salát s názvem Salada de Bacalhau a Grão-de-bico. Jedná se o salát se sušenou rybou a cizrnou doplněný o dalších víc či míň ingrediencí dle preferencí šéfkuchaře. Podává se buď jako předkrm nebo hlavní chod. Bohužel jsem omylem tuto „pochoutku“ ochutnala dvakrát a bez urážky ke všem Portugalskům to bylo e-e. Do tohohle salátu se totiž přidává ocet, který pro mě celé jídlo dělá velice nepříjemným a vůbec mi k tomu nesedí. Kombinací, se kterými se u salátu setkáte je nespočet. V jedné restauraci na jihu Portugalska jsem ho dokonce dostala zamaskovaný pod název „mexický salát“ a nic netuše jsem si ho objednala jako předkrm… Skoro jsem po něm už neměla chuť ani na hlavní jídlo…

Bacalhau à Brás

Oproti tomu jídlo, do kterého jsem se zamilovala je Bacalhau à Brás. Používá se do něj taky vysušená a nasolená treska. Většinou se podává jako hlavní jídlo. Kousky tresky jsou promíchané s cibulí a tence nasekanými smaženými bramborami, vše promíchané s vajíčkem, popřípadě čerstvou petrželkou (možná díky vajíčkům, bramborám a velmi slané chuti mi tohle jídlo trochu připomíná český bramborák). Zatím pokaždé jsem na vrchu misky s tímto božským pokrmem nalšla pár oliv, které k tomu taky vřele doporučuju! Co znamená „à Brás“? Recept je pojmenovaný podle člověka, který ho vymyslel. Nic dalšího v tom nehledejte. Kde se tenhle recept vzal není úplně známé, ale říká se, že to bylo v jedné staré lisabonské čtvrti Bairro Alto.

A vtipnost na závěr? Možná byste si mysleli, že když jsou z této ryby Portugalci celí hin, budou si jí v Portugalsku pěstovat. Hahaha! Taky jsem si to myslela. Faktem ale je, že ryba, na které je celé Portugasko doslova závislé se dováží ze severu Evropy, především z Norska. Technika sušení a solení ryby se praktikuje už 500 let a nejen, že rybě dodává lepší chuť, ale konzervuje i její výživné látky. Rybka je lehká, nekalorická a je to výborný zdroj proteinu. Až budete v Portugalsku, rozhodně byste si jí neměli nechat ujít!

Nepřehlédněte

Španělsko
Marketa

Perla Valencie: Město umění a věd

Perla Valencie: Město umění a věd Valencie si musí každého získat na první pohled. Historické centrum města protkané malými uličkami i širokými bulváry, které jsou