Hledání bytu v Lisabonu

Sehnat byt v Lisabonu není vůbec nic jednoduchého. Myslela jsem si, že jsem z Prahy celkem slušně vytrénovaná, ale ne. Všichni říkají, že Portugalsko je levné a ceny jsou plus mínus stejné jako u nás. Takže… Většinou je všechno lehce dražší – jako třeba jídlo, něco je i levnější – jako třeba víno (joooo!). Ceny bytů jsou tu ale bohužel MNOHEM dražší.

Když se reálné stane nereálným

S tím náš budget úplně nepočítal. Nejmenší byty začínají někde na 20 tisících korun, a taky proto je tu rozvinutý podobný trend jako v Praze, a to spolubydlení. Nejen pro studenty, nutno dodat. Když už člověk sežene byt za nějakou přijatelnou cenu a na přijatelném místě, musí se potýkat s dalšími problémy. Kauce ve výšli minimálně jednoho nájmu je celkem standard všude, ale dost často chtějí reference z předchozích bytů, doklad o placení nájmu v předchozích bytech nebo tzv. portuguese guarantee. Což je v podstatě nějaký Portugalec, který s zaručí za to, že bude nájem platit místo vás, kdybyste na to z nějakého důvodu neměli. Pokud takového člověka neseženete, chtějí po vás třeba 5 nájmů dopředu.

Co teď?

Kvůli všemu výše zmíněnému na nás začal padat lehký stres. Nejen, že jsme denodenně hledali bydlení, ale k tomu jsme museli pracovat a začínali jsme se dostávat do pracovního skluzu. Buďto to totiž byla práce na úkor bydlení nebo naopak. Měli jsme štěstí v tom, že jsme na první 2 týdny měli zajištěné ubytování přes Airbnb, kde jsme si pronajali 1 pokoj od nějakého Brazilce, ale byli jsme tam sami. To nám dávalo prostor, který jsme potřebovli a mohli jsme hledat i pracovat z domu.

Nesnáším hledání bytu zn. Hodně!

Jelikož jsme přijeli do Lisabonu de facto na blind a nevíme ani, jak dlouho tu chceme zůstat, varianta pronajmout si byt na roční smlouvu s výše uvedenými překážkami v nás vzbuzovala jistou frustraci. Po úmorných hodinách hledání a telefonování jsme se byli podívat jen na 3 byty, z nichž pro 1 jsme se rozhodli hned, jak jsme ho viděli, a to z mnoha důvodů.

Jedním z nich byl i fakt, že jsme vlastně byli tak trochu nenadšeni Lisabonem. Je to hlavní město plné ruchu, turistů, pochybných individuí v centru a nočního hluku. Moc podobné shonu v Praze pro mě. Moc odlišné od klidu ve Zlíně pro Michala. Naštěstí se nám podařilo najít ideální alternativu, která se jmenuje Oeiras.

Skvělá aglomerace

V Lisabonu žije skoro 553 000 lidí, ale v metropolitním území Lisabonu (kam spadá i Oeiras) jich žije celých 2,7 milionu. Důvod je opravdu lehce pochopitelný. Tyhle další přilehlé oblasti jsou totiž většinou co by kamenem dohodil do Lisabonu. Jednou z oblíbených oblastí je například Almada, kam se dostanete lodí z cenra Lisabonu za 5 minut. Další takovou oblastí je právě námi zvolené Oeiras, odkud je to 15 minut vlakem do centra města nebo Carcavelos (cca 20 min) s krásnými plážemi vhodnými k surfování.

A tak jsme se dostali z přelidněného, špinavého města do krásného klidného místa 5 minut pěšky od pláže.​

Nepřehlédněte