Jak hledat ubytování v Portugalsku

Kdo hledá, ten najde. Víte ale kde přesně hledat? A kde najdete nejvýhodnější ubytování? Nejlepší místa na hledání závisejí na účelu cesty. Pro dlouhodobé ubytování varuji předem. V Portugalsku není výjimkou, že majitelé žádají i víc než 2 kauce předem, a to hlavně v případě, když nemáte portugalského ručitele, který by podepsal, že na sebe bere plnou zodpovědnost za placení nájmu místo vás, když vám dojdou zlaťáčky.

Booking.com: To pravé na krátký pobyt

Ubytovat se přes Booking je asi nejjednodušší (ale i nejdražší) varianta na krátkou dovolenou bez cestovky nebo na jednodenní ubytování třeba na výletě. Vyhledávání ubytování na Bookingu je velmi jednoduché. Pro rezervaci hotelu stačí při dokončení rezervace poskytnout e-mail, na který budou poslány informace o ubytování a kreditní kartu, kde bude po dobu čekání na check-in zadržena cílová částka na ubytování. Některé hotely mají ale bezplatné zrušení rezervace až do dne check-inu, což může být pro někoho velká výhoda. Potvrzení rezervace nemusíte tisknout. Můžete využívat například jejich vlastní aplikaci. Pokud se vám tahle forma hledání ubytování zamlouvá, určitě oceníte možnost dostat z částky, kterou zaplatíte 10% zpět na svou kreditní kartu. Tuto akci můžete uplatnit přes tento link.

Nevýhody Bookingu

Nevýhodou, kterou spatřuji v používání bookingu je, že fotky pokojů často neodpovídají ubytování, které dostanete. Hotel většinou na prezentaci vyfotí ty nejhezčí pokoje a vás tak může na místě čekat nemilé překvapení. Bonusem je ale na druhou stranu, že většinou máte kde parkovat a velká většina hotelů také nabízí minimálně snídaně v ceně. Také si přes tento web můžete zařídit rovnou pronájem auta a často dostanete spolu s rezervací i nějakého e-průvodce po okolí, zvlášť u velkých měst.

Airbnb

Ideální pro dovolenou, na které se chcete cítit jako lokální obyvatelé nebo pro levnější ubytování na delší dobu.  Je možné sehnat pobyt od 1, ale ani měsíc a víc není výjimkou.  Jedná se asi o nejoblíbenější formu ubytování pro digitální nomády, kterým poskytuje bezpečnou platbu a veškerý komfort, který pro cestování potřebují. I my ho využíváme nejčastěji, a to zvláště pro měsíční pobyty. Při týdenních a měsíčních pobytech poskytuje většina majitelů velmi znatelné slevy, které už jsou velmi zajímavé a dostanete se pomocí nich kolikrát na ceny podobné běžným měsíčním pronájmům v dané lokalitě (vyjímkou není ani snížení o 50% z běžné ceny).

Pouze pro registrované

Služeb Airbnb mohou využívat pouze registrovaní uživatelé, ať už se jedná o hosty nebo majitele nemovitostí. Nově registrovaným dává airbnb až 725 Kč na jejich první trip, pokud využijí odkazu pro registraci od stávajícího uživatele. Tento benefit můžete čerpat tady.

Idealista: Střednědobé pronájmy

Idealista je portugalská iniciativa pro hledání ubytování. Funguje jak přes webovky, tak přes mobilní aplikaci. Najdete tam nabídky od soukromníků i od realitek, a to po celém Portugalsku včetně ostrovů. Při hledání bytu na delší dobu můžu vřele doporučit. Některé inzeráty jsou i v angličtině. My jsme našli skrze Idealistu výborné ubytování 15 km od Lisabonu ve vile s bazénem, kde jsme si pronajali na 2 měsíce apartmá s vlastní koupelnou. Pokud kývnete na ubytování bez smlouvy, doporučuju si udělat s majitelem nějakou dohodu, abyste měli alespoň něco v ruce, tj. ceny domlouvat výhradně přes e-mail, na kauci mít alespoň nějaký doklad o zaplacení atd. Přes Idealistu inzerují i agentury specializující se na Erasmus studenty nabízející různé půl roční až roční balíčky – např. za poplatek je možné si půjčit základní potřeby jako jsou peřiny, povlečení atd.

Další portugalské servery na hledání ubytování

https://www.imovirtual.com/

https://www.custojusto.pt/

http://www.sapo.pt/

Expatriates.com

Homing.com

Uniplaces: Agentura se specializací na studenty

Jedná se o agenturu zaměřující se na studenty ve všech hlavních evropských městech operující online. Uniplaces nabízí ubytování od majitelů, se kterými má smlouvu. Lze tam najít velké množství pěkných bytů na dobu od 1 měsíce do asi půl roku. Stejně tak tam lze hledat pronájmy jednotlivých pokojů. Velkou nevýhodou, kterou spatřuji v hledání bytu tímto způsobem je nemožnost kontaktovat předem majitele s doplňujícími dotazy. Ubytování se rezervuje a platí přímo přes webovou stránku a můžete se tedy dočkat nemilého překvapení přímo na místě. Nám se moc líbil jeden byt a na dotazy ohledně pronájmu nám odpověděla agentura asi za 3 dny. Mezitím jsme se tam ale jeli na vlastní pěst podívat, protože nám byla známa adresa bytu a na místě jsme viděli, že je byt v domě, za kterým se rozkládalo obrovské staveniště. Výhled z terasy i potenciální pobyt na ní byl v tu chvíli jasný a my byli opravdu rádi, že jsme se neuvázali k bydlení v non stop rámusu za okny. Proto mějte na paměti staré české přísloví: Důvěřuj, ale prověřuj!

Realitní kanceláře: Poslední volba nebo rozumné rozhodnutí?

Realitek se rozhodně nemusíte bát. A to hlavně proto, že provizi v Portugalsku většinou platí majitel nemovitosti. Někteří z mých známých v Lisabonu měly přes realitky dokonce ty nejhezčí byty, které jsem vůbec viděla. Vyzkoušet můžete například i nám Čechům dobře známý Remax nebo Centrury 21. Připravte si ale penízky na kauci.

Facebookové skupiny

I přes facebookové skupiny se občas dostanete k velmi zajímavým nabídkám, a to zvlášť pokud hledáte spolubydlení. Pronájem pokoje nebo místa na pokoji s jiným cizincem? Není problém. Takových nabídek tu najdete nejvíc. Obvykle tu ale poptávka vysoce převyšuje nabídku, a to hlavně v Lisabonu, kam se každý týden houfně stěhuje spoustu lidí ze zahraničí. Inzeráty na bydlení najdete například v těchto skupinách Lisbon Digital NomadsLisbon expat rooms flats & roommates, Accommodation for Digital nomads in Lisbon. Na krátkodobé ubytování vyzkoušejte Portugal Room and Apartment Rentals.

Portugalsky, prosím!

Základy portugalštiny mohou být velkou výhodou i při hledání ubytování. Jak asi správně tušíte, na cizincích se všude snaží vytřískat co nejvíc peněz… Procházením nabídek určených pro Portugalce se dostanete do jejich cenové hladiny a ušetříte nějakou tu korunku. Skupina zaměřená na hledání bydlení v portugalštině je například Casas/Quartos para arrendar em Lisboa até 500 (Domy/Pokoje na pronájem v Lisabonu do 500 euro).

Marketplace

Poslední možností, jak hledat ubytování na Facebooku je facebookovský Marketplace, kde můžete zkusit štěstí s hledáním dotazu Property for rent.

Jaké jsou vaše nejoblíbenější způsoby hledání ubytování? Máte vlastní zkušenost s hledáním ubytování v Portugalsku? Co můžete doporučit a před čím naopak varovat?

Nepřehlédněte

Deníček
Marketa

Nazaré

Španělsko
Marketa

Perla Valencie: Město umění a věd

Perla Valencie: Město umění a věd Valencie si musí každého získat na první pohled. Historické centrum města protkané malými uličkami i širokými bulváry, které jsou