Lisabon: Tipy na aktivity uvnitř i za městem

Pokud už jste město prochodili křížem krážem přes jeho nesčetné kopečky, shlédli povedené i ty horší grafity kam se oko podívá, zabrousili do barů, poslechli si živou muziku včetně tradičního Fada, projeli se starodávnou tramvají, obdivovali kamenná umělecká dílka na břehu řeky Tejo a nechali se obtěžovat bezdomovcem či drogovým dealerem na promenádě,  ochutnali Bacalhau i Pastel de Nata v Belému a už nevíte coby, tady máte několik mnou osobně prověřených tipů, co můžete ještě vyzkoušet, včetně výletů, na které se lze z Lisabonu vydat! Enjoy!

Oceanárium v Lisabonu

Konkrétní pohled do fascinujícího světa vodních tvorů ze všech koutů světa nabízí Oceanário de Lisboa. Jedná se o velký objekt do jehož centra vede dlouhý most, přes který přejdete za doprovodu nejrůznějších zvuků přírody přímo k samotnému obrovskému akváriu plným mořských živočichů (ano, žraloci nechybí!). Akvárium tvoří centrální bod přístupný ze všech pater, ke kterému se vždy zase vrátíte. Jednotlivě procházíte různými oceány spolu a můžete obdivovat typickou mořskou faunu a flóru s nimi spojenou. Informace o otevírací době i aktuální ceny vstupenek najdete zde. Návštěva stojí za to nejen kvůli samotné atrakci, ale také kvůli místu, kde je lokalizovaná.

Nákupy

Lisabonský FREEPORT outlet je ráj pro všechny shoppaholiky! Freeport outlet leží v blízkosti Lisabonu za nejdelším evropským mostem Vasco da Gama. Už samotná projížďka po 12,3 km dlouhém mostě vedoucím velmi nízko nad řekou Tejo stojí za to! Outlet je venkovní komplex plný luxusních obchůdků notoricky známých značek (Calvin Klein, Guess, Lacoste, Armani, Mango, Nike, Adidas atd.) i těch méně známých, ale možná o to zajímavějších! My jsme odcházeli s plnými taškami pánského oblečení z obchodu Salsa s nepřeberným výběrem barevných trendy kousků! Pokud budete mít už nakupování dost, můžete se zastavit v jedné z restaurací nebo si dát šálek kávy třeba u Starbuck’s, na které jsem v Lisabonu narazila jen zřídka. Tady je samozřejmě jejich nabídka obohacena o typické pečivo jako je nejznámější tradiční pochoutka Pastel de Nata.

Otevírací doba outletu, adresa a další informace najdete tady.

V Lisabonu jsou samozřejmě i jiná místa na nákupy. Stejně jako u nás se tam nachází spoustu obchodních center. Za zmínku stojí ale asi jen velké obchodní centrum Colombo, kam se pohodlně dopravíte metrem, autobusem nebo třeba Uberem (který vás ve finále možná vyjde nejlevněji). Tohle obchodní centrum má dokonce vlastní mobilní apku. Pro více informací, jak ho najít a jaké značky tam na vás čekají mrkněte tady.

Socha Ježíše Krista

Když už jste v Lisabonu, určitě byste se neměli ochudit o monumet Ježíše, portug. „Cristo Rei“, držícím dohled nad celým městem. Socha Krista je viditelná téměř z každého místa na pobřeží řeky Tejo v Lisabonu, ale nachází se na druhém břehu řeky v Almadě. Tam se můžete dostat lodní městskou hromadnou dopravou nebo vlakem přes most z Lisabonu. Na tenhle monument se můžete dokonce podívat přímo z jeho útrob a dostat se až k nohám samotného Ježíše. Jezdí tam totiž výtah, který vás za 6 euro na osobu vyveze nejen k tomuhle dech beroucímu křesťanskému symbolu, ale i na úžasnou vyhlídku na celé město.

Boca do Inferno

Místo, na kterém se můžete zastavit, pokud se rozhodnete vyrazit do města Cascais. Při výletu z Cascais na pláž Guincho je to skoro po cestě. Jedná se o zajímavou skalní formaci, ve které dravě skotačí oceán.

Turistická komentovaná prohlídka Lisabonu zadarmo!

Zúčastnit se někdy nějaké té komentované prohlídky s průvodcem má něco do sebe. Dozvíte se informace, které byste jinak těžko hledaly, podíváte se na místa, která byste třeba sami neobjevili a jako bonus se můžete seznámit s někým zajímavým. A co kdyby to bylo ještě zadarmo? No není to nemožné! My jsme se v Lisabonu díky @discoverlisbontours na jednu takovou prohlídku města dostali a zážitek byl úplně super! Prohlídku vedla sympatická mladá Rumunka, která byla nabriefovaná zajímavými informacemi, předala nám spoustu pozitivní energie a na závěr prohlídka zajistila ještě místo v restauraci pro většinu účastníků na oběd s typickou portugalskou kuchyní. Jaká je v tom háček? Ano, tušíte správně… Ono ty prohlídky zase tak úplně zadarmo nejsou. Oficiálně vás sice nic nestojí, ale je zvykem dávat průvodci dýško…Záleží tedy jen na vás, kolik špatného svědomí se ve vás probudí a jak moc se budete chtít průvodci za jeho snahu a vynaložené úsilí odměnit…

Cabo da Roca

Je libo trocha romantiky? Pak si určitě nenechte ujít západ Slunce na nejzápadnějším výběžku pevninské Evropy. Nachází se jen 40 km západně od Lisabonu a můžete z něj pozorovat i kus pláže Guincho. Tohle místo má určitě svou atmosféru. Už jen to vědomí, že za ním je jen dlouho předlouho oceán a tam někde v dálce leží Amerika…Jen se nezapomeňte pořádně obléknout. Tohle místo jsme navštívili v březnu a málem jsme tu zmrzli! Ale co by člověk nevydržel pro trochu té romantiky, že?

Z města do města

A jaké jiné město v okolí Lisabonu stojí za návštěvu? Na prvním místě je to určitě Sintra, zapsaná na seznamu UNESCO, kterou v klidu zvládnete projít za jeden den a zanechá ve vás směs dojmů a pocit jako byste se vypravili do krásné barevné pohádky. Autem se dá dojet až přímo k palácům nebo se můžete svézt i autobusem. Blogerka Weef věnovala tomuhle městu celý článek.

Sintra, město jako z pohádky