Nazaré

Tenhle příspěvek na blog bude opět spíš galerie, než povídání. Středem pozornosti je tentokrát malé městečko (cca 15 tisíc lidí) v centrálním Portugalsku – Nazaré. No není to krásný název? Nazaré, Nazaré, Nazaré… Zní to dost podobně jako biblický Nazaret… Nechtěli byste lidem vyprávět, že jste se místo v Horní Dolní narodili třeba právě v Nazaré? A jméno města by určitě nebyla jediná věc, kterou byste se mohli pochlubit…

Dostali jsme se tam takhle…

Už nějaký čas jsme sledovali občasné fotky krásných velkých vln, které na FB někdo sem tam přidal. Zafixovali jsme si tak tohle místo jako jakousi portugalskou raritu, kde jsou ty úplně největší vlny. Mno, a pak jsme se najednou dozvěděli, že zrovna nadcházející víkend se tam má konat velká událost – surfařský mezinárodní šampionát a vlny mají dosahovat až 15 m!!! To jsme přece nemohli zmeškat! Na setkání digitálních nomádů jsme o tom všem nadšeně vyprávěli a světe div se, zdálo se, že na víkend měli všichni plán jasný! Slovo dalo slovo a s Michalem nás napadlo, že bychom mohli jet všichni najednou. Zorganizovali jsme teda partu asi 10 lidí a všichni jsme se těšili na super výlet.

Bez kreditky to nepůjde?

Po menším zádrhelu, kdy jsme zjistili, že si jen tak nepronajmeme auto na letišti za 20 euro na den, protože nám chybí kreditní karta s povoleným limitem asi 30 tisíc, jsme už mysleli, že nám výlet nebude dopřán. Naštěstí já ale nejsem z těch, co se vdzávají a rozhodla jsem se v pátek sehnat za každou cenu někoho, kdo nás tam v sobotu vezme. Po chvilce uvažování jsem se seznamu kandidátů vyfiltrovala Dennise, kluka, se kterým jsem se seznámila den předtím. Jevil se mi jako vhodná volba, protože

  1. byl starší a usazený ve svém businessu, takže byla naděje, že má auto
  2. byla s ním strašná legrace a cesta tak mohla být pohodová a zábavná
  3. vypadal jako takový ten typ, pro kterého není nic problém.

Naše konverzace probíhala asi takhle:

JÁ: „Ahoj, máš tady auto?“

Dennis: „Mám“

JÁ: „Heh a neplánuješ náhodou zítra výlet? V Nazaré má být surfařská soutěž a fakt velký vlny kolem 15 m!!!“ (důležité je popsat scénu a spustit u protistrany těšící se syndrom)

Dennis: „Hahaha, na zítřek plánuju jen Bloody Mary jako lék na kocovinu, kterou budu na stoprocent v sobotu ráno mít“

JÁ: „To je škoda, takže plánuješ party?“

Dennis: „Jo, ale počkej, dej mi chvilku a já zkontroluju, jak daleko to je. 15 m vlny bych totiž taky mohl chtít vidět…“ (Těšící se syndrom úspěšně spuštěn)

Vyber si kam, ale ještě lépe s KÝM

Potom, co Dennis zjistil, že je to asi 2 hod cesty, hbitě zrušil svoje plány na víkend a přeorientoval se do výletní nálady. A byl asi nejlepším společníkem, kterého jsme si mohli přát. Až mi kvůli němu bylo skoro líto, že se nakonec soutěž nekonala kvůli špatnému větru a místo 15 m vln jsme viděli jen asi 5 m. Nicméně to i tak byl super výlet a i tak to byly největší vlny, které jsem kdy viděla. A grilování na pláži při západu Slunce byl už jenom bonus (Dennis měl nějakou náhodou v kufru auta barbecue sestavu na kolečkách).

Zajímavosti

  • Jméno města je opravdu odvozeno od města Nazareth. Podle Legendy Nazaré je takto město pojmenováno kvůli dřevěné sošce Panny Marie (Černé Madonny), kterou přinesl mnich ve 4. století s sebou z Nazarethu do Portugalska. Odtud ji jiný mnich, Romano, přemístil na současné místo a po jeho smrti byla nalezena na oltáři v kapli na vrcholu útesu, kde dožil svůj poustevnický život.
  • V součastnosti je Nazaré hlavně v létě centrem turistického ruchu především kvůli své poloze na břehu Atlantiku a krásným dlouhým písečným plážím, které jsou některými považovány za nejlepší pláže v Portugalsku.