Pláž Guincho – Praia do Guincho

V okolí Lisabonu je spoustu míst, které stojí za vidění. Pro mě jako městskou holku z Prahy, která měla v životě kultury až až, nehledě na můj půlroční studijní pobyt v Římě, jsou těmi #top místy hlavně pláže. Rozhodli jsme se je tedy s Michalem zmapovat jako první. No a protože je vždycky větší sranda ve skupině, nepohrdli jsme pozváním jedné naší kamarádky a přidali se k partičce z Hike and culture around Lisbon. Skupinu vede právnička původem z Brazílie. Strašně akční holka, která má kromě chuti organizovat výlety taky patřičnou jazykovou vybavenost a jako lokál žijící v Lisabonu taky patřičný rozhled. Pro nás to tedy znamenalo jen dopravit se na určené místo na vlakové nádraží v Cascais a nechat se unášet mezinárodní partičkou směr pláž Guincho.

Co je to za pláž

Tahle pláž se nachází na pobřeží Estoril. Je trochu mimo hlavní turistický ruch a to hlavně proto, že se tam nedá moc koupat. Moře je ledové, ostatně jako skoro všude v Portugalsku, zato pro surfaře je to ráj. A taky pro milovníky přírody, která je tam struhjící a hodně rozmanitá. Celou dobu naší procházky, během které jsme se nořili do písku, nám tekly slzy od silného větru. Ten ve mně vzbuzoval euforii a zároveň mě totálně vytáčel, protože všechno, co jsem měla po kapsách díky němu záhadně zmizelo. Z toho důvodu si myslím, že pokud se tam třeba vypravíte a budete mít odhodlání se mimo nádhernou přírodu kolem sem tem juknout na zem, možná můžete narazit na nejeden malý poklad v písku.

A jak dopadl náš výlet? Došli jsme na tuhle úžasnou pláž pěšky z Cascais. Dohromady jsme nachodili asi 15 km, protože jsme se po cestě zastavovali po dalších checkpointech. Na pláži jsme si dali oběd a svezli se zpátky Uberem, který nás vyšel levněji než autobus. Tak proč se tlačit, že?

Zajímavosti

  • Tuhle pláž si vybrali k natáčení třeba filmaři slavných Bondovek. Natáčela se na ní scéna k filmu V tajné službě Jejího Veličenstva z roku 1969, ve které James Bond (Georgem Lazenby) zachraňuje svou tehdejší Bond girl před spácháním sebevraždy a dvěma zákeřnými útočníky.
  • V 90. letech byla Praia do Guincho jedním z míst konání celosvětového windsurfového šampionátu a pravidelně se na ní konají surfařské soutěže.