Tipy na výlety v Madeiře

Madeira,  portugalsky Ilha da Madeira, je malý ostrov o rozloze jen 750,7 km2, ideální pro milovníky přírody a hiking. Pro pohodlnější cestovatele se dá Madeira autem projet zhruba za 2 dny. I když jsem tam sama strávila měsíc, myslím, že aktivní dovolená na týden je značka ideál. Co určitě při objevování Madeiry neminout?

Unikátní Levady: Klenot Madeiry

Levada je označení pro malé kanály, které byli vybudovány, aby odváděly vodu z vyšších vlhkých oblastí do vyprahlých nížin.  Název je odvozený od portugalského slova „levar“ (nosit). Struktura levad po ostrově není jen praktickým vynálezem k rozvodu vody, ale stala se i oblíbenou možností pro hiking. Místo sledování turistických značek se stačí vydat po toku levady a užít si všechny scenérie, kterými vás provede.  No není to geniální? K nalezení té správné trasy existují různé mobilní aplikace, například WalkMe, kterou jsme využívaly my. Stála jednorázově asi 150 Kč a při plánování výletů nám hodně pomohla. Nabízí aktuální informace o tom, kde levady jsou, jak se k nim člověk nejlépe dostane i jestli je zrovna vybraná levada otevřená/zavřená ( jestli v ní proudí voda).

Doporučené trasy po levádách

Levada Ribeiro Frio

Za sebe můžu doporučit 3 trasy. Levada Ribeiro Frio byla 11 km dlouhá procházka v oblasti lesa Laurissilva (vavřínový les), která nás po cestě potěšila lagunami a vodopády. Určitě je taky občas možné vychutnat si ohromující výhledy. Ty jsou tu ale poměrně vzácné, protože je kvůli své poloze tato trasa často zahalena mlhou. Nezbývá tedy, než doufat, že se oblaka na chvíli protrhnou a rozevře se před vámi nezapomenutelná podívaná.

Levada Nova a Levada de Moinho

Levada Nova a Levada do Moinho se nachází u městečka Ponta do Sol a vedou de facto nad sebou. Výlet k nim je tak možné spojit. Levada Nova umožňuje pokochat se rozhledem na okolní nížiny a v jedné její části je nutné projít dlouhým tmavým tunelem. Baterka tu určitě přijde vhod. Pokud se hecnete a tunelem projdete, na jeho konci vás čeká obrovský vodopád. Levada do Moilho vede pod ní a jedná se o původní levadu v této oblasti, tedy tu starší z obou dvou. Vede více při zemi a nabízí tak trochu jiný zážitek. Po jejím toku, který je vystaven slunečné straně se vyvaluje spoustu ještěrek!

Mikroklima na Madeiře definuje zážitek

Určitě se vyplatí vydat se po levádách na různých částech ostrova. Příroda i podnebí jsou totiž diametrálně odlišné v různých koutech a procházky po dvou levádách nikdy nebudou stejné.

Kytičky a ještě více kytiček

Ostrov věčného jara nebo ostrov květin, jak se Madeiře často říká, má ideální podnebí pro růst všmožné vegetace. Zkombinujte to s úrodnou půdou a vyroste vám takřka cokoli, co zasadíte. V hlavním městě  je možnost obdivovat malé botanické zahrady, kterými je městečko v kopcích protkané nebo si zajít i do velké botanické nebo tropické zahrady v oblasti městečka Monte. Do Paláce Monte a tropické zahrady se lze dostat buď městskými autobusy nebo rychlou lanovkou Teleférico z centra Funchalu.

Na co se těšit v botanické zahradě?

Vstup pro dospělého stojí 12,50 euro. Vyšetřete si dostatek času, hodinka na prohlédnutí celého komplexu rozkládajícího se na 70 tis m2 nestačí. Zahrada musí potěšit každého, a to i nebotanické výletníky. Je originálně vystavěná a uvidíte v ní tropické rostliny z celého světa. Kromě rostlin se návštěvníci mohou pokochat různými insatalacemi rozesetými po celé zahradě, ať už se jedná o výstavu afrických uměleckách předmětů nebo třeba největší sbírku minerálů, kterou jsem kdy viděla, v hodnotě milionů korun. Nádherné polodrahokamy neuvěřitelných rozměrů jsou tady doslova na dosah ruky.

Ideální období na návštěvu

Milovníci květin by na Madeiru měli vyrazit v květnu, kdy se tu odehrává několikadenní festival květin. Celý Funchal je krásně vyzdobený a je možné navštívit zdarma výstavy, zakoupit si semínka i navštívit doprovodný program v podobě koncertů a jiných společenských akcí.

Pozůstatky sopečné činnosti: Původ ostrova

Madeira vznikla vulkanickou činností. To je hlavním důvodem, proč na ostrově nenajdeme světlé písečné pláže (až na vyjímky, kam byl písek transportován).  Jsou tam spíš kilometry velkých černých kamenů, menších kamínků nebo černého písku. V teplejších obdobích bývají kameny na oblíbených turistických plážích přikryty dřevěnou vrstvou, která poskytuje pohodlnější odpočinek. Jediná světlá písečná pláž, kterou jsem na Madeiře objevila se jmenuje Calheta a najdte ji na jihozápadním pobřeží Madeiry.

Stejná pohádka: Jeskyně de São Vicente

Unikátním pozůstatkem sopečné činnosti jsou taky jeskyně de São Vicente, které se staly oblíbenou turistickou atrakcí. Jsou to tunely vyhoubené ve skále lávou. Uvnitř jeskyní je možné pozorovat pozůstatky magmatu. Jeskyně jsou z části zaplněné vodou, která je modře nasvícená a vytváří tak tajemnou atmosféru. Interiér jsou spíš vlhčí záležitostí, takže se připravte na to, že vám bude kapat na hlavu a budete se sem tam brodit vodou. Potůčky vody ale zážitek jenom umocňují. Komentovaná prohlídka jeskyní trvá 30 minut a další část tvoří prohlídka vulkanického centra, na kterou bych se osobně už znovu nepřidala. Dozvíte se sice víc o původu ostrova a hodíte očko na projekci zemského jádra, zbytek na mě ale působil jako uměle nahoněný program pro cizince, který nestojí za investovaný čas. Při simulovaném výbuchu sopky jsme vyprskli smíchy, a pak sklidili nevraživý pohled průvodkyně. Opravdu se jim to moc nepovedlo… Informace o vstupech a další informace najdete tady.

Přírodní koupaliště v Porto Moniz

Krásný přírodní úkaz vzniklý jak jinak než vulkanickou činností představuje koupaliště v Porto Moniz na západě Madeiry. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších turistických míst na Madeiře, které opravdu stojí za vidění. My jsme počasí zrovna nevychytali, ale pokud budou teploty na koupání, rozhodně nezapomeňte plavky! Hned u bazénků je možné podívat se do akvária na mořské živočichy. Protože mám prohlídky akvária většinou ráda, navštívila jsem i tohle. Za vstup 7 euro na osobu to ale bohužel nestálo. Proto radím se tomuhle místu vyhnout a radši si připlatit a užít si návštěvu nějakého velkého akvária, kde se budete mít opravdu nad čím rozlývat.

Porto Santo

Chcete si vychutnat opravdu krásnou písečnou pláž? Stačí se vydat na výlet na mini ostrůvek Porto Santo, kde se prý nachází zázračný písek. Celý ostrov je zaměřen na turistický ruch a zpáteční lístek lodí z Funchalu pořídíte za 70 euro. Jednodenní výlet na otočku může být trochu pod časovým tlakem, proto bych doporučila výlet s přespáním. Kromě drahých hotelů tam funguje Airbnb, i když ve značně omezeném režimu (málo nabídek na ubytování). Pro Madeiřany je Porto Santo nejvýznamější prázdninovou lokací, kam si běžně jezdí užít dovolenou. A když se tam líbí jim, určitě taky nešlápnete vedle 🙂

Madeirská atrakce: Saně z Monte

Co si určitě z hlavního města budu pamatovat navždy je pocit nazvracení pokaždé, kdy jsem vystoupila z autobusu. Můžou za to šíleně strmé a křivolaké cesty, které musí lidé na Madeiře zdolávat každý den. Z unikátního kopcovitého terénu těží atrakce jízda na saních neboli toboggan ride. K využití je v Monte, nejvyššímu bodu nad Funchalem, poblíž paláce Monte. Za 25 euro na osobu si můžete nasednout do starodávných saní a nechat se dvěma Madeiřany svést dolů. Cesta trvá zhruba 10 minut a je to poměrně vtipný zážitek.

Jak probíhá jízda na saních?

Saně jedou po prudce klesající silnici, kde je normální provoz aut a jedou mezi levadami po krajích silnice. Adrenalin stoupá, saně se naklání a už už máte pocit, že se překlopíte nebo zahučíte do levady. Místí průvodci jsou ale šikovní a všechno levou zadní ukočírují. Občas se saně zastaví a průvodci je musí namazat a roztlačit. Pak se rozběhnou, chvíli běží za saněmi a nakonec na ně naskočí a vezou se s vámi. Zážitek můžou mírně pokazit jen všudypřítomní fotografové, kteří jsou nasazeni na trasu a po skončení jízdy vám prodejce nutí koupit fotky z jízdy za 10 euro. Pokud se nad to ale dokážete povznést, zažijete něco, co s vám zaručeně nikde jinde nepoštěstí!