Zajímavá místa v Málaze – co navštívit a neminout

Málaga je město, které má všechno, co si můžete přát: historické centrum plné kultury, bohatou uměleckou scénu, hory a přírodu na dosah ruky a krásné pláže jen několik kroků od rušných turistických ulic – přímo ve městě.

Pláže v Málaze

Město ležící na sluncem zalitém pobřeží – Costa del Sol – se táhne podél moře. Ať už tedy v Málaze bydlíte kdekoliv, na pláž je to většinou co by kamenem dohodil. Městské pláže poblíž rušných míst jsou široké, s veškerým vybavením, obsypané bary, kavárnami a restauracemi. Jsou ale taky hlučnější, přeplněnější a moře je dle očekávání trochu špinavější než v okrajových částech Málagy

Zátokové pláže směrem na východ

Směrem na východ od přístavu v centru města se pláže začínají zhruba od Playa La Malagueta neobvykle tvarovat do malých zátok. Poslední takovou pláží je Playa Palo, u které jsme v Málaze bydleli my a nemohli jsme si ji vynachválit. V říjnu byla celá oblast už poměrně prázdná, takže jsme si užívali spousty volného místa na hřejivém písku. Ačkoliv je pláž už od centra zhruba půl hodiny autobusem, v její blízkosti se nachází taky spoustu barů a občerstvení. Navíc je lemovaná travnatými kopečky, z kterých vyrůstají palmy poskytující útočiště štěbetajícím papouškům – ideální místo na relax.

Pablo Picasso

Jednou z krás Málagy je fakt, že odrodila jednoho z nejslavnějších umělců všech dob – Pabla Picassa – známého především pro svá kubistická díla. I když v Málaze strávil Pablo pouze své dětství, nemůžu se zbavit dojmu, že se město na jeho tvorbě znatelně podepsalo. Barvy a energie, která jde z jeho kubistických děl mi živě rezonuje právě s energií celého města. No ne?

Muzeum a rodný dům Pabla Picassa

V Málaze se dodnes nachází dům, kde mladý malíř vyrůstal, v současnosti vkusně proměněný na uměleckou galerii zasvěcenou právě tomuto umělci. Kromě toho, že se vydáte po časové stopě Picassa s chytrým audio-guidem, který se věnuje každému zásadnějšímu dílu jeho tvorby a získáte ucelený přehled o jeho dlouhém životě a pestrém díle, můžete se pokochat i krátkodobými expozicemi jiných umělců. Muzeum tak na nějaký čas hostilo třeba výstavu významného českého malíře Františka Kupky.

Botanická zahrada La Concepción

Návštěvy botanických zahrad jsme si zamilovali s Michalem už na Madeiře. Proto vždycky, když si všimneme, že je v lokalitě botanická, nemůžeme si pomoct a nějak nás to tam táhne. Do zahrady La Concepción jsme se chystali snad od prvního dne po příjezdu. Byl to pro nás výlet přes celé město, ale za ten čas návštěva určitě stála. V říjnu a dvě hodiny před zavíračkou jsme se stali snad jedinými hosty a mohli si tak vychutnat všechny její krásy pěkně v klidu. Objevili jsme spoustu dokonalých zákoutí. Trasy jsou koncipované podle rostlin, které v daných částech žijí. Zahrada je tak krásná a fotogenická, že je častým místem focení svatebčanů. Nejvyšší bod s altánkem a jezírkem nabízí krásný výhled na město. Vstup pouhých 5,20 EUR.

Přístav: Místo pro setkání

Přístav v Málaze jsem si zamilovala. Nejen, že se kolem něj nachází spoustu kaváren, pekáren a restaurací, ale je to krásné a vyloženě luxusní místo, které dýchá životem a uměním. Přástav je už 3000 let starý a v minulosti se jednalo o důležitou strategickou základnu jižního Španělska. Díky němu se na městě podepsal vliv řady civilizací jako byli Féničané, Římani nebo muslimové. Dnes nabízí přístav skvělou volbu na trávení volného času, a to v samotném srdci města. Vodní aktivity, plavby a různé turistické atrakce určitě nenechte bez povšimnutí. V přístavu se koná řada zajímavých akcí. S přítelem jsme tu navštívili třeba jednu z prvních Fuck Up Nights v Málaze, která se uskutečnila v kavárně a galerii Artsenal. Je to skvělé místo, kam vyrazit s partou a užít si míň turistickou, ale stále živou a zajímavou podobu města.

Mirador de Gibralfaro

Abyste se na ni dostali, musíte vyšplhat dost velký kopec, ale u vyhlídky jste asi nic jiného ani nečekali J Každopádně vyškrábat se na něj a vidět to nádherné panorama stojí za to. Město máte jako na dlani, je odtamtud vidět aréna, přístav a celé v noci osvětlené město zářící kouzelnou atmosférou. Ač mě většinou vyhlídky příliš nedojímají, tady jsem se chvilku pozdržela. Je zdarma a k vidění je opravdu hodně. Podívejte se na malou ochutnávku.

Catedral de la Encarnación de Málaga

Jeden z nejkrásnějších katolických kostelů, ke kterému se sjíždí turisté z celého světa. Vitráže v oknech, časté bohoslužby s krásným zpěvem. Katedrálu je možné navštívit zdarma, platí se pouze za výstup na věž s výhledem na město. Architektonický skvost Málagy, který nemůžete vynechat, ani kdybyste chtěli. Kdykoliv se zamícháte do davu turistů, nějak vás to tam samo zavane.

Jídlo to vždycky jistí

Když vám začne docházet energie na prohlídku vší té krásy, skočte se občerstvit do některého z tapas barů, které jsou ve městě na každém kroku. Místní specialitou jsou sardinky na špejli a sladké churros s čokoládou. Neholdujete španělské kuchyni? Typické španělské jídlo v Málaze střídají časté italské restaurace. Najít můžete bez problémů ale i kvalitní sushi. K návštěvě doporučuju japonskou restauraci Arigato s all-you-can-eat menu.

Nepřehlédněte

Deníček
Marketa

Nazaré