Málaga: Život v ráji na jihu Evropy

Málaga je město na jihu Španělska – malebný bod na mapě v oblasti teplé Andalusie, které jeho pověst zdaleka nepředchází. Počasí lízlé rozpálenou exotikou, starobylá kultura i plážový život. To všechno jsem tak nějak čekala, když jsem se rozhodla s přítelem pro měsíční trip na Costa del Sol (v překladu slunečné pobřeží) zakotvit právě v Málaze.

Město plné barev, života a turistů

Z každého místa, kam cestuju získám nějaký specifický pocit. Ten je ovlivněn lidmi, zážitky, místní kulturou, ale taky jakousi těžko popsatelnou energií, která prostě visí ve vzduchu. V Málaze je energie barevná a aktivní, plná radosti. Optimistický ráz města určují nejen pestrobarevné prvky mostů a laviček, živá náměstí, široké nákupní bulváry v centru, všudypřítomná palmoví nebo čisté a udržované pláže. Pohoda a uvolněnost dýchá i z obyvatel města. Do Málagy jsem plánovala cestu bez větších očekávání. Už dlouho jsem o ní poslouchala samá pozitiva: Jednak je to studentské město proslavené pobyty Erasmus. Jednak poblíž žije bratr mojí šéfredaktorky. A pak jsem o ní taky slyšela chválu z úst dalších digitálních nomádů. Například kamarád Voy z Polska (vím, divné jméno) tu strávil rok a byl naprosto nadšený. I když jsem moc nepochytila proč (kromě toho, že tvrdil, že je tu super mezinárodní komunita), jeho entuziasmus mě přesvědčil natolik, že jsem Málagu zařadila na seznam míst, kde zkusíme s Michalem žít.

A vyplatilo se

Rozhodně jsem nebyla zklamaná. Už první den jsem zářila nadšením, když jsme se vydali podél pláží pěšky do centra města. Promenádu/běžeckou a cyklistickou stezku/ ulici lemují bary a restaurace, kterým dominuje místní rarita nacházející se vždy naproti přes cestu u daného podniku: rybářská loď přeměněná na výkonný gril,který obslouží přítomné hosty čerstvě připravenými plody moře. Kromě lahůdkových pokrmů dodávají tyhle loďky pláži nezapomenutelnou atmosféru hořících ohňů a libou vůni plápolajících táboráků. Zároveň kolem nás dvou okouzelých digitálních nomádů běhají sportovci, motají se tu rodiny s dětmi, které se vydaly na nedělní promenádu a každou chvíli narazíme na plácek, kde se dají půjčit městská kola a cvičí tam každý, kdo žije podle přesvědčení ve zdravém těle – zdravý duch, a to bez ohledu na věkovou kategorii.

Ideální doba na návštěvu Málagy

Město doslova dýchá životem, ale díkybohu nepůsobí přelidněným dojmem. Alespoň v období od poloviny září do října, kdy jsme Málagu navštívili. Tohle období jsme si vybrali cíleně. Neměli jsme zájem mačkat se na pláži v davech, ale přece jen jsme si ještě chtěli užít líných odpolední vyvalení na hřejivém písku za šumění moře. A k tomu je období českého babího léta ideální – v Málaze si tou dobou užíváte krásných 25-30°C.

Ubytování v Málaze

To je trochu oříšek, který nás, nebýt předem koupených letenek, málem odradil. Situace je samozřejmě jednodušší, pokud jste student nebo plánujete ve městě dlouhodobý pracovní pobyt – alespoň po finanční stránce. My využíváme tzv. střednědobých pronájmů, které se počítají od 1 měsíce, a tak nám často nezbývá nic jiného než využít Airbnb (díkybohu za něj). První krůčky s procházením bydlení v Málaze v našem termínu nás ale vyděsily. Do našeho budgetu (20 tis/měs) se nevešel ani jeden byt v Málaze a vyhovovaly mu jen asi 3 pokoje. WTF??? Našli jsme pár nabídek v okruhu desítek kilometrů kolem města a to bylo vše. Tam jsme nechtěli… V takových případech nezbývá než hledat a hledat.

Kdo hledá, ten najde

Viseli jsme na Airbnb každý den a zvýšili jak jinak než horní cenový limit. Nakonec jsme ale měli štěstí a objevili jsme krásný loft na východním okraji města asi 3 minuty od pláže. Jupííí! Cenu jsme smlouvali, jak se dalo, ale stejně jsme skončili vysoko nad naším limitem. Měsíční pobyt nás vyšel na 1025 EUR. Troufla bych si říct, že to byl ještě jeden z těch nejlevnějších střednědobých pobytů, které se ve městě dají sehnat. Přece jenom jsou v Málaze zvyklí na hlavní přísun financí od turistů, které umí taky náležitě podojit

Doprava z místa na místo, do Málagy a pryč…

Letiště je od kraje města vzdálené 8 km. Za pár euro z něj sice jezdí do centra autobus, ale v noci, kdy jsme přiletěli my, bychom na něj museli čekat 40 minut. K tomu si připočtěte naše obvyklé 4 kufry, vynásobte to batohy a výsledek je nasnadě: Uber it is… Stejně jako v Lisabonu nebo v Praze i v Málaze je to nejjednodušší a nejrychlejší cesta dopravy po městě s cenou srovnatelnou s pražskými taxami. Pokud byste bydleli v centru Málagy, je nejlepší chodit pěšky, protože všechny důležité body máte hned po ruce. Ani byt dál od centra ale není problém a já jsem za něj byla naopak ráda, protože tam byl mnohem větší klid, pohodové nepřeplněné pláže a autentický lokální feeling.

Cena dopravy v Maláze

Do centra města jsme dojeli za 20 minut čistým a klimatizovaným autobusem za 1,30 EUR. Potom, co jsme konečně objevili trafiku s tabákem a prodejem předplacených karet na MHD nás jedna jízda při koupi deseti cest vyšla dokonce jen na 1 euro. To je celkem v pohodě na luxusní lokalitu rajského města, ne? Jedna z výhod Málagy je, že se může stát dobrým strategickým bodem k podnikání dalších výletů autem nebo vlakem. Půjčení auta u společnosti Centauro s plným pojištěním nás vyšlo na 45 EUR/den. Určitě se to vyplatí, pokud jste na rozdělení výdajů alespoň 2-3. Pokud cestujete sami, bude lepší se vydat na cestu vlakem. Renfe vlaky jsou pohodlné, ale celkem drahé ve srovnání s našimi Českými drahami nebo i RegioJetem a dalšími přepravci. Úroveň je ale poměrně slušná.

Mezinárodní komunita

Stručně: Rozmazlení Portugalskem a Kanárskými ostrovy jsme čekali mnohem větší odvaz. Cizinců je v Málaze dost, o tom žádná. Tak soudržnou, přátelskou a aktivní komunitu jako v Lisabonu (Lisbon Digital Nomads) byste tu ale hledali marně. Existuje tu společnost cizinců Innovation Campus – Malaga Innovators, která občas organizuje setkání, workshopy a sportovní akce, ale události nejsou pravidelné ani nejsou často. K sledování aktuálních mezinárodních eventů v Málaze se vyplatí mít profil na www.meetup.com. Obecně bych ale řekla, že v Málaze je málo digitálních nomádů. Spíš se jedná o expaty, kteří touží po vyšší životní úrovni a výhodách, které jim město jako Málaga může přinést. Upřímně, kdybych se někdy chtěla přestěhovat, tak bude Málaga taky jedním z mých top tipů ke zvážení… Slunce a moře po celý rok, 3 chladnější měsíce na zachumlání do peřin, kultura, snadná dostupnost jakýchkoliv služeb, příznivé ceny a pohodoví lidé, kteří ví, že práce v životě není všechno; umí si užít přítomný okamžik, žijí pro rodinu a své blízké. Je tu někdo, komu by tohle všechno nestačilo ke štěstí?