Gibraltar aneb ze Španělska do Británie krokem

K tomu, abych Gibraltar přidala na svůj bucket list mi stačily zhruba 2 informace: školní ponětí o místě, kde se setkává Evropa s Afrikou a to, že tam někde mají být opičky. Až na místě jsem objevila, o jaký cestovní unikát se jedná, proto vám těch informací hodím trochu víc, ať jste před první cestou chytřejší, než jsem byla já.

Typická britská kultura na horkém jihu Evropy

Gibraltar je zámořské území Velké Británie nacházející se na Pyrenejském poloostrově, a proto se jedná o zajímavé místo, které sice vypadá stejně charakteristicky jako jiná místa v jižním Španělsku, ale formálně jste v Anglii se vším všudy: s librami, doubledeckery, červenými telefonními budkami a perfektní angličtinou. Angličtina je tu oficiálním jazykem, proto jsou v ní všechny důležité nápisy i body na mapě. Anglicky mluví prodavačky i barmani, kteří si za rohem na cigaretě hned plynule přepnou do španělštiny. Gibraltar láká spoustu Španělů z okolí na pracovní uplatnění.

Gibraltar opravdu není ve Španělsku

Tak a teď už to víte a nebudete stejný ignorant jako já, když jsem se dozvěděla, že Gibraltar nepatří Španělsku až v autě při nastavování GPS z Málagy. Následovaly rozpaky nad tím, jestli nás tam vůbec pustí na občanku, když vlastně VB odhlasovala výstup z EU a kde vezmeme libry… Naštěstí je to všechno v pohodě. Hraniční přechod mi přišel skoro jako zbytečná formalita, která mohla akorát za tvořící se zácpy a všude se samozřejmě dalo platit i eury nebo kartou.

Láska k paradoxu

Místa jako Gibraltar ve mně spouští obrovské nadšení. Já prostě miluju, když je něco překvapivé, neuchopitelné a prostě zvláštní. A to Gibraltar stoprocentně splňuje. Přepnutí do angličtiny je příjemná změna oproti Španělsku, kde skoro nikdo anglicky pořádně neumí. Prodchnutí španělského klimatu, přírody a britské kultury mě vzalo za srdce.

Zajímavosti na Gibraltaru

Proč tam ale kromě zvláštního paradoxního pocitu zavítat? Gibraltar je strategické místo, které má nejen vlastní letiště, jehož přistávací dráha vtipně křižuje silnici hraničního přejezdu, ale také pár dalších zajímavých míst, co stojí za vidění.

Opičky byly

Už jsem se bála, že jsem si to s něčím spletla, protože ať jsme jezdili, jak jsme jezdili, opice nikde nebyly. Pak jsem ze zoufalosti zagooglila a zjistila jsem, že se na Gibraltaru nachází jediná evropská kolonie opic (3x hurá!). I když jsme k tomu, abychom se s nimi vyfotili museli zaplatit pár vstupů do pražské Zoo za ticket na lanovku a vstup do chráněné oblasti, euforie, kterou vyvolaly určitě stála za pár liber, které mi s nemilým kurzem strhla banka z účtu. Opice jsou nějaká vzácná rasa, které se říká Macaca sylvanus. Roztomilé bylo jedno opičí mládě, které ale ostatní opice střežili stejně ostře jako Britové samotný Gibraltar. Díky těmhle opicím jsem pochopila, proč se říká „drzý jako opice“ – kradou věci z batohů, z lidí si dělají skákací hrady a od vytrhnutí předmětu z ruky nikdy nejsou daleko (sbohem moje kafe!).

Opičí legenda

Na Gibraltaru se prý věří, že dokud tam opice budou, zůstane britský. Asi proto je taky místní tak hýčkají. Nakrmit opici nebo jí zkřivit vlásek na hlavě se trestá vysokými pokutami. Místní jsou evidentně spokojenou součástí Spojeného království. Historicky se párkrát hlasovalo o připojení Gibraltaru ke Španělsku, protože by se to asi logicky nabízelo, většina obyvatel ale byla proti, a tak si tam žijí dál pod britskou vlajkou.

Pitná voda na Gibraltaru

Není. Budete tudíž odkázáni na plastové kanystry (fujky!). Někteří zapřisáhlí ekologové si možná budou muset výlet k Gibraltarské úžině odpustit, což je věčná škoda…

Historie Gibraltaru

Gibraltar jakožto strategický bod v Evropě, kde se setkává Atlantik a Středozemní moře byl právoplatně v hledáčku Velké Británie, která už pár století zpátky sbírala podobné strategické body a různé ostrovy po světě jako na běžícím pásu. Gibraltar jí byl přiklepnutý v roce 1713 papírem, který oficiálně ukončil války o to, kdo si uzme španělský trůn – Utrechtskou smlouvou. Británie zajásala, protože z válek vyšla posílená o Gibraltar (a taky Menorcu) a začala rozprostírat svůj mocenský vliv po Gibraltarské skále (Rock of Gibraltar), na které se Gibraltar rozkládá a dodnes na něm vesele panuje.

Rychlá fakta o Gibraltaru

  • Rozkládá se pouze na 6,5 km2
  • Jeho nejvyšší bod má 426 m
  • Název Gibraltar vznikl zkomolením jména jeho dobyvatele Tárika, když byla pojmenována jako Tárikova hora – Džabal at-Tárik
  • V daleké historii se Španělé pokoušeli (neúspěšně) několikrát Gibraltar dobýt zpět
  • Za 2. světové války sloužil jako pevnost a vojenská základna a objekty z té doby jsou dnes přístupné veřejnosti
  • v roce 1940 byl terčem francouzských náletů
  • Ročně navštíví Gibraltar, který má sám jen do 30 tisíc obyvatel, přes 7 milionů turistů
  • Hlavní zdroj financí je tak nasnadě – turismus
  • Má vlastní měnu – gibraltarskou libru – platit se dá ale i britskou librou nebo eurem

 

Na Gibraltar bych se určitě někdy podívala znova. Zajímalo by mě, jaká by byla zkušenost tam aspoň pár týdnů žít. Nezkoušel to někdo?

Nepřehlédněte