Madeira má speciální drink: Recept na Ponchu

Portugalsko válí ve vinařství. Milovníci vína skáčou v obchodech blahem! Nejen, že nemůžou téměř sáhnout po špatné lahvi, ale nezapláče ani jejich peněženka. Za pár euro, hodně legrace… Madeira ve výběru vín nezaostává, a dokonce ho obohacuje o své vlastní víno značky Madeira. Byla by ale škoda zůstat na Madeiře jen u vína a neochutnat další místní specialitu, kterou je madeirský rum. Ten je víc než oblíbený, protože se z něj připravuje tradiční Poncha!

Co je to Poncha?

Poncha je alkoholický drink, který má mnoho podob, ale jen jednu správnou tradiční recepturu. Zpravidla obsahuje citrónovou kůru, med, ovocnou šťávu, cukr a hlavně Aguardente da Cana! Je to alkoholický nápoj na principu rumu, který vzniká destilací fermentované šťávy z cukrové třtiny. Pozor na něj! Může obsahovat až 60% alkoholu. Proto je Poncha lehce nebezpečná. I když je v ní rum hodně cítit, může působit jako limonádka, která vás ale snadno srazí k zemi. V obchodech se často dá najít už hotová Poncha s různými příchutěmi jako je ananas nebo maracuja. Nejlepší je ale ochutnat ji v baru nebo si ji rovnou zkusit umíchat doma. Pravá Poncha je totiž pouze z citrónů.

Vybavte se! Pau de Poncha

Kromě surovin na přípravu budete potřebovat ještě Pau de Poncha nebo caralhinho – speciální klacek na míchání. V překladu znamená caralhinho něco jako malý penis a Madeiřani kolem tohoto názvu velmi rádi žertují. Nedivte se tedy, když přijde na věc a oni se začnou různě uculovat. Tenhle skrytý význam zkrátka mají moc rádi.

Recept na tradiční Ponchu pro 2 osoby

Pozn. Recept je získaný od místního majitele baru a místní kuchařské celebrity z Funchalu – věrohodnost zaručena) 

  • 2 velké panáky Aguardente de Cana
  • 2 velké panáky citrónové šťávy z čerstvých citrónů
  • Lžíce krystalového cukru (třtinový nebo bílý)
  • Nastrouhaná kůra z jednoho citrónu
  • Med dle chuti

Postup pro přípravu Ponchy

Nejdřív rozdrťte v pevné skleněné nádobě nastrouhanou citrónovou kůru s cukrem pomocí Pau de Poncha. S drcením si vyhrajte, dokud nevznikne kašička. Přilijte panáky alkoholu a citrónové šťávy a začněte míchat. Míchání provádějte opět za pomocí Pau de Poncha kvrdlavými pohyby tak, že budete držet Pau de Pocha mezi dlaněmi. Při míchání přidejte med a pokračujte, dokud se nespojí s ostatními surovinami. Nakonec můžete přidat led a ihned podávat. Pohlídejte si jen, abyste drink vypili maximálně do 1,5 hod od přípravy. Po delší době začne čerstvý citrón v nápoji oxidovat a mohlo by se vám po něm udělat špatně.

Vyzkoušíte? 🙂

Nepřehlédněte